Kredytobiorca ma kilka powodów na zaciąganie kredytów i pożyczek. Po pierwsze pragnie kupić jakąś rzecz, na którą musiałby oszczędzać bardzo długo. Po drugie część rzeczy można kupić jedynie za gotówkę, a sprzedawca nie przewiduje możliwości rozłożenia na raty.
Po trzecie, każdy z nas ma czasem nieprzewidziany wydatek, niejednokrotnie związany z wydarzeniem losowym, na który braknie środków finansowych w comiesięcznym budżecie. Po czwarte, na kredyt decydujemy się często, aby kupić mieszkanie, na które musielibyśmy oszczędzać bardzo długo nie mając równocześnie gdzie mieszkać.
Dzięki kredytowi hipotecznemu zaspokajamy swoją podstawową potrzebę, jaką jest posiadanie mieszkania rozkładając na nie oszczędności w przyszłość. Kredyt i pożyczka jest często dobrodziejstwem i jedyną drogą umożliwiającą osiągnięcie naszych celów. Mając możliwość zadłużenia się należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku w tym zakresie. Musimy mieć na uwadze fakt, że nie wolno zaciągać nam zbyt wysokich pożyczek, takich których comiesięczna spłata spowoduje brak środków na inne, bieżące potrzeby.
Niestety zdarza się, że nawet racjonalni pożyczkobiorcy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji kredytowej. Ma to miejsce najczęściej nie z naszej winy, a np. z przyczyn losowych – nagłej choroby, wypadku lub w wyniku utraty miejsca pracy – tracimy wówczas możliwość osiągania dochodu i tym samym regulowania swoich zobowiązań kredytowych. Wpadamy w tzw. „pętle kredytową” zwaną też„spiralą zadłużenia”. Powoduje ona, że będąc zadłużonym musimy pożyczać kolejne pieniądze, aby spłacić wcześniejsze długi - przy czym każdy kolejny kredyt jest dla nas coraz droższy, gdyż banki coraz gorzej oceniają naszą zdolność kredytową. Płacąc kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście zobowiązań w różnych instytucjach finansowych bardzo łatwo „poślizgnąć” się przy regulowaniu zobowiązań. Rezultatem czego bank postawi naszą pożyczkę w status natychmiastowej spłacalności i rozpocznie windykowanie jej poprzez komornika. Należy tu pamiętać, że opłata komornicza wynosi miesięcznie nawet 500 złotych i dodatkowo zwiększa wielkość comiesięcznych spłacanych przez nas rat.
Jak przerwać ten „zaklęty krąg”?
Zasadniczo są dwa rozwiązania: albo pożyczymy pieniądze od kogoś z rodziny, kto nie będzie żądał od nas natychmiastowej spłaty, albo poszukamy kredytu konsolidacyjnego.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna to połączenie dotychczasowych pożyczek, kredytów i zobowiązań spłacanych do różnych banków czy instytucji finansowych w jedno zobowiązanie zaciągnięte w jednej instytucji finansowej. Dzięki połączeniu zobowiązań wysokość łącznej raty jest niższa niż suma spłat dotychczasowych pożyczek. Wraz ze spłatą wszystkich dotychczasowych zobowiązań jesteśmy zwolnieni również od kosztów wynikających z windykacji komorniczej, rosnących odsetek i innych dolegliwości, które podwyższały naszą ratę miesięczną. Zmniejszając wysokość miesięcznej raty uzyskujemy możliwość „złapania” oddechu, która pozwoli nam w przyszłości regularnie uiszczać nasze zobowiązania. Problemem jest często znalezienie instytucji, która gotowa jest zaryzykować i udzielić nam takiego kredytu.
Dobrym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z usługi Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Nike”. Bardzo często jest tak, że punkt kasowy funkcjonuje na terenie zakładu pracy, w którym jesteśmy zatrudnieni. Pracownik kasy to nie tylko urzędnik, lecz również znajomy z pracy. Więź łącząca pożyczkobiorcę, SKOK „Nike” i zakład pracy powoduje, że wzrasta nasza wiarygodność jako potencjalnego Klienta, dzięki czemu mamy szanse przerwać pętle zadłużenia.
Szukając kredytu konsolidacyjnego – poszukaj pomocy w SKOK NIKE. Jesteśmy bliżej niż myślisz.